Honnan kapták a nevüket szeretett magyar retró rágcsáink?
Kétségtelen, hogy a vintage mindig divatos lesz, legyen szó autókról, ruhákról vagy édességekről. Szeretünk nosztalgiázni és visszaemlékezni a régi, szép időkre (vagy csak az évek múlása miatt nézünk vissza rózsaszínű szemüveggel?). Korábbi posztjainkban írtunk a legnépszerűbb magyar retrófalatokról, sőt, néhány házi receptet is megosztottunk. Ezúttal néhány kevésbé ismert történetet árulunk el arról, hogyan kapták nevüket a nemzet kedvenc retrófalatkái.
A legjobb beszélgetések némelyike gyakran a kérdéssel kezdődik: „emlékszel még”? Emlékszel azokra az időkre, amikor a zsebpénzünket számolgattuk, hogy elég-e egy Sport szeletre a szomszédos kisboltban? Emlékszel arra a Negroval teli cukorkásüvegre, amit a nagymama mindig a pulton tartott, és amelyről szilárdan hitte, hogy a legjobb gyógyszer a torokfájásra? Emlékszel a vasárnapi piacokra, ahol mindig könyörögtünk apának, hogy vegyen nekünk ragadós törökmézet, ami akkoriban csak pár fillérbe került? Ha ezek a történetek melegen ismerősen hangzanak, akkor valószínűleg élvezni fogod ezt a kis retró nassolnivaló nosztalgiautazást. Pattanjunk be az időgépbe, és utazzunk vissza néhány évtizedet!
Medvecukor
A medvebonbonként lefordított fekete, ragacsos magyar retró édesség annak idején nagyon megosztotta az embereket; egyesek nem tudtak betelni vele, míg mások inkább beleharaptak volna egy szelet citromba, csak hogy elkerüljék a furcsa, ragacsos állagú cukorkát. Bár nem szívesen mondjuk el, de a nevének semmi köze az ölelgetős mackókhoz, és nem is a Kárpátokban élő grizzlyk kedvenc rágcsálnivalója volt. Ennek az édesgyökér alapú édességnek a neve egyszerűen a Bärenzucker magyar fordításából származik, ahogy az osztrákok nevezték.
Sport szelet
A Sport szelet a jellegzetes rumos-kakaós ízével sok generáció kedvenc bűnös élvezetének számít, még akkor is, ha ez a csokoládés rágcsálnivaló 70 évvel a háta mögött már öregnek számít. A Puskás Ferenc Stadion (korábbi nevén Népstadion) építésének idején került forgalomba, és eredetileg MHK Sport szelet néven futott. Az MHK a „Munkára, harcra kész!” rövidítése volt. (Légy kész dolgozni és harcolni!), a Magyar Kommunista Munkáspárt jelszava. Tehát alapvetően a mi szeretett Sport szeletünk a múlt rendszer politikai propagandakampányának rejtett eszközeként szolgált.
Negro
Ennek az édességnek a neve ma könnyen rasszista botrányt kavarhatna. Azonban az édesség feltalálója, Pietro Negro olasz származású volt, afrikai gyökerek nélkül. A torok kéményseprőjének is nevezett, mentolízű cukorka aktív szenet – innen a fekete színe – és ánizst tartalmaz, ami enyhén édesfűszeres utóízt ad. A divany.hu szerint a cukorkák annyira népszerűek voltak, hogy a legenda szerint még két híres magyar énekesnő, Jávor Pál és Karády Katalin is elrágcsált néhány negrót, hogy fontos fellépések előtt kitisztítsák a torkukat.
Pilóta keksz
Valamikor régen, amikor az Oreo-láz még nem érte el az országot, a magyarok a végletekig tömték magukat ezekkel a finom, kakaós krémmel töltött kekszes szendvicsekkel. De vajon honnan kapta nevét ez a kedvelt magyar retró snack? Számos erőltetett találgatás keringett, amikor a keksz először landolt a boltok polcain; egyesek szerint a bombázó repülőgépek pilótáinak túlélőkészletének fontos élelmiszer-alapanyaga volt a második világháború idején. A rejtély kulcsát azonban az eredeti recept rejti. Az első kekszek tetején egy vékony, repülőgépre emlékeztető gyümölcslekvárréteg volt.
Törökméz
Sokunknak egész gyermekkorában az volt a benyomása, hogy ez a népszerű édesség, a magyar falusi piacok klasszikus látványossága, még a 16. századból, a törökök által megszállt Magyarországról származik. Az igazság azonban nagyon messze áll ettől. Ez az émelyítően édes rágcsálnivaló történetesen az egész Balkánon elterjedt, azonban amikor az időjárás viszontagságos kommunista korszakában hazánkba érkezett, senki sem tudott róla, hiszen a külvilágból kevés információ jutott át a határokon.
Neked melyik volt a kedvenc magyar retró rágcsálnivalód kiskorodban?
Ha ezt a cikket angolul is szeretnéd elolvasni vagy megosztani, kattints ide: Daily News Hungary
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
UEFA-maffia: Precedens, vagy szabályt erősítő kivétel?
A szegedi BYD-gyár építése közben bukkantak avar kori temetőre régészek
Lenyűgöző leletet találtak a Budavári Palota felújítása során régészek
Hamarosan a helyére emelik Budapest legújabb vasúti hídját
Ezért lehet a szonár hangja az utolsó, amit búvárkodás közben hallasz
Képek: Európát átszelve érkeznek Budapestre az új CAF villamosok